Zasiedzenie – kiedy ma miejsce?

Zasiedzenie

Kodeks cywilny definiuje zasiedzenie jako formę nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, nieprzerwane oraz faktyczne posiadanie. Poprzez zasiedzenie można nabyć zarówno nieruchomość gruntową, budowlaną oraz lokalną, a także rzeczy ruchome. Pod pewnymi warunkami jest możliwość zasiedzieć również użytkowania wieczystego oraz służebności gruntowej.

  • Okres zasiedzenia nieruchomości

Posiadacz samoistny nabywa własność w dobrej i złej wierze. Nabycie w dobrej wierze następują po 20 lat od nieprzerwanego posiadania nieruchomości. Nabycie własności w dobrej wierze oznacza, że posiadacz włada daną rzeczą z przekonaniem, że posiada ją zgodnie z prawem. Wówczas zasiedzenie w złej wierze następuję po 30 latach nieprzerwanego i faktycznego władania tą rzeczą.

  • Kim jest posiadacz samoistny oraz posiadacz zależny?

Posiadaczem samoistnym jest osoba, która faktycznie tą rzeczą włada traktując ją jak swoją, a także wyraża zamiar wykonywania w stosunku do niej uprawnień właściciela, natomiast posiadaczem zależnym jest osoba, która faktycznie tą rzeczą włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mające inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (art. 336 k.c.).

  • Zasiedzenie nieruchomości rolnej

Aby doszło do nabycia własności nieruchomości rolnej poprzez zasiedzenie posiadacz zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 t., o kształtowaniu ustroju rolnego musi być rolnikiem indywidualnym, którym wg. przepisów jest to osoba:

  1. jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o powierzchni rolnej nie większej niż 300 hektarów,

  2. samodzielnie prowadzi gospodarstwo rolne przez minimum 5 lat,

  3. zamieszkuje przez minimum 5 lat w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

  • Bieg zasiedzenia rzeczy ruchomej

Nabycie własności rzeczy ruchomej następuje po okresie 3 lat nieprzerwanego władania rzeczą w dobrej wierze.

  • Stwierdzenie zasiedzenia przez sąd

Sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd rejonowy miejscowo właściwy dla położenia nieruchomości. Wszczęcie postępowania następuje na wniosek.

  • Kto może złożyć wniosek o zasiedzenie?

Przepisy wskazują, że do zgłoszenia takiego wniosku uprawniony jest każdy zainteresowany. Ogłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko posiadacza rzeczy, a w przypadku rzeczy ruchomych również jego miejsce zamieszkania (art. 609 k.p.c.). W sprawach dotyczących nieruchomości do wniosku trzeba również dołączyć aktualny odpis księgi wieczystej oraz ważne dokumenty potwierdzające zachowanie jak posiadacz samoistny czyli właściciel.

W przypadku, gdy we wskazanym w ogłoszeniu terminie nie zgłosi się nikt lub zgłaszający nie wykaże własności, sąd stwierdza zasiedzenie, jeżeli zostało ono udowodnione.

Oliwia Spyt – prawnik